top of page
Thamme Villa - Mardi 3
Thamme Villa - Mardi 3: Ajalugu

Ainulaadse ja ajastutruu
arhitektuuriga väikeelamu
Tallinna südames

Historistlik neorenessansi elementidega Thamme Villa valmis 1885. aastal.  Hoone fassaadide põhikompositsioon on rõhutatult sümmeetriline, proportsioonikäsitlus lähtub klassikalisest kiviarhitektuurist. Kõigil neljal nurgal on neorenessanss-arhitektuurile omane, kuid puithoonete puhul harva esinev mezzanine-korruse taoline laia karniisiga pooltorn. Thamme Villa oli omal ajal üks suuremaid ja esinduslikumaid puitmajasid piirkonnas. 

 

Arhitektuuriajalugu on leidnud põneva peegelduse tänapäevas ning Thamme Villa ümberehituse on kavandanud AB Ansambel meeskond samavõrd tunnustatud arhitekti Toivo Tammiku juhendamisel.​

Thamme Villa on saanud oma nime Eesti ühe hinnatuma arhitekti Johann Nicolai Thamme järgi, kes sündis 1834. aastal Tallinnas ja lõpetas Peterburi Kunstiakadeemia 1860. aastal. Alates 1872. aastast töötas ta Tallinnas arhitektina, kus projekteeris palju hooneid vanalinnas ja südalinnas, millest suur hulk tänaseni säilinud ja muinsuskaitse all. Tol ajal oli Nikolai Thamm vanem vaid üks kaheksast Tallinnas tegutsenud arhitektist. Sellest põlvkonnast kujunesid välja hilisemad Eesti arhitektide koolkonnad.

Tema tuntuimatest töödest arhitektina võib välja tuua näiteks 1875. aastal projekteeritud Narva maantee 32 kahekorruseline puit-villa, mis on üks vanimaid Tallinnas säilinud 2-korruselise puitelamuid ning oma detailirohkuses paljuski sarnane Thamme Villaga. Järgnesid Pikk 16/Pühavaimu 1 kivihoone ümberehitus 1876. aastal, Rataskaevu 3 ümberehitus 1878. aastal, Vana-Viru 12 hoone, 1879. aastal,  Lai 7 ümberehitus 1882. aastal ja Fr. Wiegandi Tallinna Masinaehituse hooned tänases Ilmarise kvartalis 1883. aastal.

bottom of page